LD1117AS12
18,500 تومان
97 عدد در انبار
شناسه محصول:
25AA-LD1117AS12_N12
دسته: رگولاتورهای ولتاژ و جریان و کنترل کننده های سوییچینگ, مدارت مجتمع (IC)
برچسب: IC, LD1117AS12, LDO, رگولاتور
توضیحات
Low drop fixed and adjustable positive voltage regulators
Features
■ Low dropout voltage (1.15V typ. @ IOUT = 1A, 25°C)
■ Very low quiescent current (5 mA typ. @ 25°C)
■ Output current up to 1A
■ Fixed output voltage of: 1.2V, 1.8V, 2.5V, 2.85V, 3.3V, 5.0V
■ Adjustable version availability (Vrel = 1.25V)
■ Internal current and thermal limit
■ Only 10 µF for stability
■ Available in ± 2% (at 25°C) and 4% in full temperature range
■ High supply voltage rejection: – 80dB typ. at 25°C)
■ Temperature range: 0°C to 125°C